Oversigt over endelser

De atematiske kasusendeler

SingularisVediskUrie.
Nominativ-s*‑s
Nom./Akk. ntr.
Vokativ
Akkusativ-am*‑m̥
Instrumentalis*‑eh₁
Dativ-e*‑ei̯
Genitiv/Ablativ-aḥ/-ḥ*‑os/-es/-s
Lokativ-i, -Ø*‑i, *‑Ø
  • Akkusativ: Den regelmæssige refleks af urie. *m̥ er vedisk /a/, så akkusativens -am er analogisk, med -m fra vokalise stammer (*‑o-m, *‑i-m, *‑u-m osv.). *‑m̥ ses feks. i lat. ‑em, gr. -α
  • Instrumentalis: har to varianter: *‑éh₁ og *‑h₁. Begge varianter ses feks. i i-stammerne: < *‑i-h₁; -yā < *‑i̯-eh₁.
  • Dativ: Endelsen er bevaret i tidlig latin, feks. indsk. CASTOREI, men bliver senere til som i patrī.
  • Ablativ: Ablativen har kun en selvstændig kasusendelse i de tematiske stammer og i maskuline og neutrale pronominer. I alle andre stammer udtrykkes ablativen således: I singularis bruges genitiv, i dualis dativ/instrumentalis og i pluralis dativ.
  • *‑os ses i gr. -ος; *‑es ses i lat. -is; *‑s ses feks. i i- og u-stammerne: *‑eu̯-s, *‑ei̯-s > skt. -oḥ, -eḥ
  • Lokativ: *‑i bedst bevaret i den græske dativ: ποδί samt den latinske ablativ: pede; jf. skt. padí. De gådefulde endelsesløse lokativer har typisk fuldtrin, selv om de øvrige svage kasus har nultrin, inklusive lokativen på -i. Jf. til rājan- lok.sg. rājan eller rājñ-i.
Dualis VediskUrie. 
Nom./vok./akk.-ā, -āu*(o)-h₁e
Nom./akk. ntr.*‑ih₁
Inst./dat./abl.-bhyām*‑bʰi̯(ah₂?)
Genitiv/lokativ-oḥuklar
  • Nom/vok./akk. dualis har to endelser: og -au. I RV forekommer før konsonant, ‑au (i formen -āv) før vokal. Senere hen begynder -au at optræde foran konsonant i den helt regelmæssige form -au. Sådan ville den også have set ud i RV hvis den forekom før konsonant, men her har vi altså i stedet.
    I urie. var den atematiske endelse nok *‑h₁e (således feks. Olander); jf. gr. ποιμένε ‘to hyrder’, olit. żmûne (=žmune) ‘to mænd’. Ved. -ā(u) er vel lånt fra den tematiske bøjnings *‑o-h₁e.
  • Inst./dat./abl. -bhyām: Jf. av. -biiā̆, som peger på indoiransk *‑bʰi̯ā̆, som i vedisk har fået tilføjet en partikel *‑(a)m. Rekonstruktionen af endelsen som urie. *‑bʰi̯ah₂ er meget usikker; se Olander (213).
Pluralis VediskUrie. 
Nominativ/Vokativ-as*‑es
Nom/Akk. ntr.-i*‑h₂
Akkusativ-as*‑m̥s
Instrumentalis-bhiḥ*‑bʰis
Dativ/ablativ-bhyaḥ*‑bʰi̯os
Genitiv-ām/-aam*‑(h)om/*‑o-hom/*‑eh₂-om?
Lokativ-su*‑su
  • Genitiv pluralis: endelsen -ām skal ofte skanderes som to stavelser.
    I avestisk er endelsen -a̧m; den tæller næsten altid to stavelser.

*bʰ-endelser

Det er usikkert, hvordan de såkaldte bh-endelser så ud i urie.; de enkelte sproggrene giver forskelligt input:

  • Urie. *bʰi̯ ses i Indoiransk
  • Urie. *bʰ  ses i Italisk (lat. -ibus), græsk (i relikter som ναῦφι ‘med skibe’, ἶφι ‘med kraft/kræfter’), samt keltisk og armensk
  • Urie. *m ses i germansk (got. dat. pl. dagam < *‑o-mos) og baltoslavisk (jf. lit. dat. du. dvíem vilkám, dat. pl. vilkáms)
  • Anatolisk og tokharisk er for usikre til at kunne bruges til noget