Medio-passiv aorist

Macdonell s. 179–80

Som hovedregel er passiv og medium sammenfaldende – men i aoristen er der en gruppe verber, der har en særlig form til 3sg. og pl. indikativ og injunktiv passiv. Kulikov nævner dog også, at den kan danne participier; hans eksempel er yujāná-.

Suffiks

Dannelsen er atematisk.

Aflyd

Fuld- eller langtrin i roden i 3sg., hvilket tyder på urie. o-trin, samt nultrin i roden i 3pl.

Funktion

Iflg. Dahl (Göttingen-video) er der en tendens til passiv semantik i forbindelse med transitive verber, aktiv semantik i forbindelse med intransitive verber.

Friis 2024: “The term “passive aorist” is used out of convention, but the function of the formation is foremost fientive-patientive (Kümmel 1996: 17)”.

Endelser

3sg. -i, vel af den mediale endelses *h₂; 3pl. -ran/-ram.

Rod 3sg. 3pl.
kr̥ ákāri er blevet gjort/lavet
budh ábodhi ábudhram/-ran er blevet vækket
dŕ̥ś- dárśi ádr̥śran/-ram er blevet synlig
gr̥bh ágr̥bhran er blevet grebet
pad ápādi ápadran ?
jan ájăni er blevet født/avlet
gam ágāmi er kommet
ápāyi der blev drukket (med genitivobjekt)
 dā dāyi er blev givet
 dhā dhāyi er blev etableret, gjort til
 mā ámāyi er blevet udmålt

Oprindelse

Hvad denne form kommer af, er meget usikkert. Singularisformen ser vi også i avestisk; jf. feks. srāuuī ‘er blevet hørt’. Gotō antager, at pluralisformen er en indisk nydannelse.